موضوع مهمی که اکثر بیماران IBD با آن مواجه هستند مساله کم خونی که به دنبال خونریزی مداوم زخم های روده بوجود می آید.

کم خونی دلیل بسیاری از مشکلات جسمی و حتی روحی است که ما از علل آنها بی خبر هستیم. مانند: سردردهای مزمن،بی حالی، عصبی بودن، ریزش موی سر، اسهال، یبوست و ... . بیماران IBD به دلیل اینکه اکثر علایم جسمی خودشون رو به بیماریشون نسبت می دهند، ناخواسته با این موضوع کنار میان و متوجه نمی شوند که با حل مشکل کم خونی می توانند کیفیت زندگی خودشون را تا حد قابل توجهی بالا ببرند.

یکی از پزشکای متخصص که تازگی باهاشون ملاقات داشتم بهم گفتن که اگر بیمار IBD زندگی معمولی مثل سایر افراد نداشته باشند در نوع داروهاشون و یا دز آنها مشکلی وجود داره که باید ترکیب ویا مقدار اونها رو عوض کرد. یعنی اگر ما داروهامونو سر وقت و به مقدار لازم مصرف کنیم نباید به هیچ عنوان مشکلی وجود داشته باشیم.

اسید فولیک به عنوان یکی از ستون اصلی سلول های خونی و بالطبع یکی از عوامل اصلی در بهبود کم خونی بشمار می رود و عدم وجودش باعث ایجاد کم خونی در بدن می شود.

با این مقدمه بریم به سراغ مطلبی که برای این پست انتخاب کردم. از اونجایی که بیشتر دوستامون نگران سرطان روده هستن یکی از عوامل پیشگیری این عارضه رو در این پست تعریف می کنیم. ( در ادامه مطلب بخوانید )

با تشکر علی


اسیدفولیک یکی از ریز مغذی های مهم بشمار میرود که کمبود آن ازمشکلات تغذیه ای قابل ملاحظه می باشد. نقش اسید فولیک در عملکرد طبیعی مغزحیاتی است، درجهان، سالانه هزاران کودک به دلیل کمبود اسیدفولیک با نقایص مادرزادی لوله عصبی متولد میشوند. به این دلیل بسیاری ازکشورها از جمله کانادا، امریکا و کشور ما ایران  افزودن اسیدفولیک به مواد غذایی را ضروری می دانند.

بر طبق مطالعات انجام شده در یافت بیشتر اسید فولیک با خطر کمتر سرطان کولورکتال همراه است، با وجود این، نگرانی هایی در مورد افزایش خطر بروز برخی سرطان ها با دریافت بیش از حد اسید فولیک در برخی افراد وجود دارد،که به این منظور مطالعه ای برای بررسی رابطه دریافت فولات و سرطان کولورکتال قبل و بعد از غنی سازی غلات انجام شده است.

محققین از داده های یک بررسی رژیمی از سال 1995 که شامل بیش از 500 هزار فرد 71-50 ساله بود، استفاده کردند. در شروع مطالعه شرکت کننده ها پرسشنامه هایی در مورد عادات غذایی معمول خود و دریافت هرگونه مکمل را پاسخ دادند. به این وسیله محققین میزان دریافت فولات قبل و بعد از غنی سازی را ارزیابی کردند. برای 10 سال بعد افراد را به منظور تشخیص بروز سرطان کولون مورد پیگیری قرار دادند. در کل 7200 نفر از شرکت کننده ها به سرطان کولورکتال مبتلا شدند.

بررسی نتایج این مطالعه که در مجله تغذیه بالین آمریکا  منتشر شده است،نشان داد افرادی که بیشترین میزان فولات در روز را دریافت می کردند (حداقل 900 میکرو گرم در روز) نسبت به افرادی که کمتر از 200 میکروگرم در روز دریافت می کردند،  30% کمتر با خطر سرطان کولورکتال مواجه بودند. این تاثیر هم در مورد دریافت رژیمی و هم دریافت با مکمل و د ر هر دو دوره قبل و بعد غنی سازی مشاهده می شد. هم چنین هیچ خطری در رابطه با افزایش فولات دریافتی و افزایش خطر بروز سرطان های دیگر مشخص نشد.

نکته عملی: میزان توصیه شده دریافت فولات در روز 400 میکروگرم برای اغلب بزرگسالان و 600 میکروگرم برای زنان باردار می باشد. در کنار غلات غنی شده، سبزیجات و انواع حبوبات از منابع خوب فولات به شمار میروند. با توجه به پیامدهای زیان بار کمبود فولات و هم چنین تاثیرات مثبت دریافت آن بر پیشگیری از سرطان توصیه می شود دریافت کافی منابع فولات را در برنامه تغذیه ای روزانه خود بگنجانید.

نویسنده مطلب:

فرزانه نگهبان (کارشناس تغذیه)