چه داروهایی برای درمان کولیت اولسراتیو و کرون توسعه یافته اند ؟ ( 2012 )

در سالهای اخیر، توجه زیادی برای درمان IBD ( بیماری التهابی روده ) از طرف سازمانها و محققان داروسازی صورت گرفته است. آینده بیماران مبتلا به IBD از همیشه روشن تر است. داروهای زیادی درجهت درمان این بیماری ناتوان کننده و عوارض آن در حال تولید است.

Alicaforsen

در حال حاضر تولید این دارو تحت لیسانس شرکت داروسازی آتلانیک  بوده و محدود شده است. این دارو برای استفاده با انما ( با کلیک روی کلمه enema  می توانید شکل این وسیله را ببینید ) طراحی شده و جهت استفاده برای بیماری کولیت السراتیو و پوچیتیز آزمایش شده است

Alequel

شرکت Enzo Biochem  مطالعات خود را در مورد داروی Alequel در موارد متوسط تا بالای بیماری کرون تکمیل کرد.این دارو یک درمان اختصاصی است که حاوی عصاره پروتئین برگرفته از بافت روده بزرگ بیمار می باشد و به صورت خوراکی تجویز می شود. این دارو در موارد مورد استفاده با موفقیت 50% همراه بود، در مقابل با 33%  یک دارونما. این دارو به خوبی تحمل می شد، بدون تأثیرات جانبی ناخوشایند و بد

EUR-1073

بکلومتازون دیپرواپشنیت زمانی انتشار یافت که کورتیکواستروئید برای کشورهای انگلیس، ایتالیا، اسپانیا و بلژیک  برای درمان کولیت السراتیو مورد پذیرش قرار داشت. در حال حاضر این دارو در مراحل پایانی تحقیقات خودش را برای پذیرش در آمریکا طی می کند. فورمولاسیون کورتیکواستروئید به این دارو اجازه می دهد تا در قسمت کوچکی از دستگاه گوارش آزاد بشود. جایی که بیشترین تأثیر را در درمان کولیت اواسراتیو داشته باشد. زمان آزاد شدن همچنین با کاهش عوارض جانبی کورتیکواستروئید خوراکی که امروزه از آن برای درمان بیماری های التهابی روده  از آن استفاده می شود در ارتباط است. این دارو به عنوان یک دارو برای کودکان بی سرپرست توسط  سازمان جهانی غذا و دارو برای کودکان بیمارساخته شده است.

Teduglutide

این ترکیب جدید برای استفاده در آمریکا برای هر دو نوع IBD و SBS مورد مطالعه قرار گرفته است SBS  نوعی بیماری است که باعث بروز اسهال، گرفتگی روده، نفخ و سوزش معده در افرادی که نصف ( یا بیشتر ) روده خود را با عمل جراحی برداشته اند بروز می کند. شایع ترین علل بروز SBS در افرادی است که مبتلا به کرون بوده و از عمل جراحی بارها برای برداشتن قسمتهای مختلف روده استفاده شده است.

اثرات جانبی این دارو به اساسا در دستگاه گوارش به وجود می آید. افراد دارای بیماری SBS  که در دوره درانی این دارو شرکت کردند با  افزایش مصرف ( جذب ) موادغذایی و افزایش وزن همراه بودند. به طور معمول اثرات جانبی بدی که از این دارو گزارش کرده اند شامل درد شکم، سردرد، تغییرات استوما و تورم بوده است.

شرکت دارو سازی NPS به عنوان شرکت توسعه دهنده teduglutide ، مطالعات مفهومی خود را در مورد بیماران مبتلا به کرون تکمیل کردند. 55% بیماران مبتلا به کرون بعد از 8 هفته استفاده از این دارو بهبود یافتند در مقایسه با 33%بیمارانی که  از دارونما استفاده کرده بودند. بیشترین اثر ناخوشایند مربوط به بیماری که گزارش شد مربوط به قرمزی محل تزریق دارو بود. تحقیقات دیگری نیز بر روی بیماران برای ارائه این ارو در آمریکا و اروپا صورت گرفته . در حال حاضر شرکت  NPS دنبال یک شریک برای ادامه دادن به مطالعات خود در زمینه ساخت داروهایی برای استفاده در بیماری کرون می باشد.

Traficet-EN (CCX282)

این دارو نیز به عنوان یک داروی ضد التهابی برای استفاده در بیماری کرون می باشد. در آخرین دوره درمانی که با این دارو صورت گرفت درصد بیشتری از بیماران که این دارو را دریافت کرده بودند بعد از 36 هفته بهبود یافتند نسبت به آن دسته از بیمارانی که از دارونما برای درمان آنها استفاده می شد. دارو به خوبی در طول 12 ماه مورد مطالعه قابل تحمل بود .

VGX-1027

این دارو یک مهار کننده ای است که قبل از ایجاد التهاب عمل می کند  و تحقیقات آن توسط شرکت داروسازی INVIO صورت گرفته و برای درمان IBD و سایر بیماری های التهابی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو هنوز در مراحل خیلی اولیه مطالعات خود به سر می برد و طول می کشد تا بر روی داوطلبان آزمایش شود.

 

نرجمه شده توسط علی

لطفا با ذکر منبع از این مطلب استفاده کنید.