سلام دوستای گلم

در این پست می خوام کمی در مورد داروهای مصرفی بیماران IBD در ایران و بعضی عوارض داروی مزالازین که من خودم بهش بعضی وقتا دچار می شم مطلب بنویسم.

داروی مزالازین که ساخت ایران هست بدلیل قیمت کمتر( تقبل 2/3 هزینه ها توسط بیمه ) و به صرفه بودن و همچنین عوارض کمی که داره الان به عنوان رایج ترین داروی مصرفی بیماران IBD در کشورمون شناخته شده است. ولی این دارو در کنار مزایایی که داره عوارض جانبی مثل همه دارو ها دارد.

از عوارض شایع این دارو درد مفاصل هستش که من بارها به اون دچار شدم. در ابتدا فک نمی کردم مربوط به این دارو باشه ولی وقتی با دکترم در میان گذاشتم این مساله رو تائید کرد که از عوارض این دارو هست.

نوع درد

در ابتدا درد رو در مفاصل انگشتهام احساس می کردم که در اوایل صبح شدیدتر بود و همچنین باعث باد کردن انگشتام می شد. از اونجایی که من هفته ای 3 جلسه تمرین والیبال دارم این موضوع رو ربط می دادم به والیبال و پیگیرش نبودم و فک می کردم دلیلش همینه ولی یه روز که دیگه خیلی درد می کرد و شانسی وقت دکترم بود این مساله رو در میان گذاشتم که معلوم شد از مزالازین هست.

داروهای جایگزین

در ایران اولین گزینه بعد اینکه مزالازین جواب نمی ده داروی سولفالازین هستش که باز قیمت خیلی مناسبی داره و بیمه تعلق می گیره. ولی سولفالازین در کنار عوارض جانبی دیگه که داره، باعث کم خونی در بدن می شه و همیشه با قرص های آهن و اسیدفولیک تجویز می شه و همین مساله با توجه به خون ریزی هایی که در بیماران کولیتی وکرون هست گزینه چندان مناسبی نیست.

از دارو های وارداتی هم بیشترین مصرف مربوط به تولیدات شرکت آساکول هست که محصولاتش رو به صورت قرص و شیاف میشه تو ایران پیدا کرد. قیمت این دارو ها باطبع بالا هست ولی جوابدهی خوبی دارند نسبت به نمونه های داخلی

برگردیم به عوارض مزالازین که خودم با اونها مواجه بودم این مدت

من خودم هم مزالازین و هم سولفالازین استفاده کردم و هم شیافهای آساکول. ترکیب قرصهای مزالازین با شیاف های آساکول بیشترین جوابدهی رو برای من داشته. شیافهای آساکول در دوران خونریزی خیلی کارا هست و خیلی زود جولوی خونریزی رو می گیره و از این نظر عالیه.

از عوارض مزالازین که من داشتم تا حالا درد مفاصل بوده که دیروز هم داشتم ولی یه داروی گیاهی که واقعا در این مورد معجزه می کنه پیدا کردم که دیشب خوردم و خوابیدم صبح دیگه چیزی نمونده بود. قبلا حداقل 4 روز درد رو تحمل می کردم مثل معتادای خمار خنده ولی الان بیشتر از 12 ساعت طول نمی کشه که بهتر می شم.

این داروی گیاهی زنجبیل هست که داروی دردهای مفصلی هست. دم کرده این دارو واقعا نوش دارو برای مفاصل هست.

http://yassepidvash.com/userimages/ginger2.jpg

یک لیوان دم کرده این گیاه رو شب بخورید و صبح که از خواب بیدار میشید ببینید چی کرده زبان