این بیماری کولیت ) به نوعی شرم آور و مایه پریشانی است،دردآور است و تقریبا یک میلیون نفر در سکوت رنج میکشند، برخی حتی خجالت میکشند که به پزشکشان بگویند. التهاب در روده ها می تواند سبب بیچارگی افراد شود. حال یک درمان جدید درحال ایجاد تغییر در زندگی بیماران است.

کولیت السراتیو زمانی رخ میدهد که زخم ها و التهاب بر روی جدار کولن و  روده تشکیل می شوند. علائم ناراحت کننده به همراه نیاز به مراجعات متعدد به دستشویی در هر روز نتیجه این بیماری است.

سخت است که به دوستانتان بگویید چه مشکلی پیش آمده و به نوعی از اجبار برای عقب نشینی از زندگی مواجهید، این را دکتر ویلیام سنبرن ریاست بخش گوارش سیستم سلامت سن دیگو UC میگوید.

سنبرن می گوید: بیماران می توانند جراحی داشته باشند، اما این به معنی برداشت کولن است و در نتیجه به یک کیسه ایلئوستومی نیاز است. بجای این یک درمان آزمایشگاهی وجود دارد.

سنبرن می گوید: آنچه که ما فکر میکنیم با این درمان اتفاق می افتد این است که این دارو بهبود جدار ملتهب روده را تحریک و تسریع میکند.

MDX-1100 با بلوکه کردن یک پروتئین به نام chemokine، آنرا از بدن پاک کرده و در نتیجه التهاب نمیتواند اتفاق بیفتد. داروهای فعلی می توانند مانع عملکرد سیستم ایمنی بدن شوند که منجر به عفونت و حتی افزایش ریسک سرطان می شود. MDX-1100 بهبود بیماری را سرعت میبخشد.

سنبرن می گوید: "به نظر میرسد هدف در واقع تمرکز بر روی روده بزرگ است بنابراین این دارو از سایر قسمت های بدن بدون اثرگذاری عبور میکند". اما اگر درمان را متوقف کنند علائم برمیگردند.

بیماران این دارو را به شکل تزریقی هر چهار هفته یکبار دریافت میکنند. تابحال نتایج خوبی در مرحله اولیه مطالعه بدست آمده. این دارو در حال حضر در فاز دوم تست قرار دارد.

 

مترجم رز عزیز

بازم ممنون