افزایش مصرف روغن زیتون در رژیم غذایی می تواند یکی از راه‌ های پیشگیری از ابتلا به کولیت اولسرو (ulcerative colitis) باشد.

کولیت اولسرو یک بیماری التهابی روده ای است که منجر به شکل گیری آفت ‌هایی در جداره روده می شود و با درد شدید در ناحیه شکم و کاهش وزن همراه است.

نتایج تحقیقات به عمل آمده در این خصوص بیانگر این واقعیت بود که مصرف روغن زیتون از بروز چنین نابهنجاری در ناحیه روده تا 90 درصد جلوگیری می کند.

این پدیده ناشی از خواص درمانی اسید اولئیک موجود در روغن زیتون است که نوعی اسید چرب غیر اشباع مونو است که در روغن زیتون، کره بادام زمینی، روغن هسته انگور، کره و مارگارین یافت می‌ شود.

اسید اولئیک با بلوکه کردن مواد شیمیایی در روده که تحریک کننده التهاب ‌های روده ای هستند چنین خاصیتی را از خود نشان می دهد.

پژوهشگران عقیده دارند با مصرف دو تا سه قاشق غذا خوری از روغن زیتون به طور روزانه، می توان از بروز چنین کولیت‌ هایی جلوگیری کرد.

سایر خواص زیتون

زیتون، می تواند از بروز بیماری های قلبی پیشگیری کند و اشتها را افزایش دهد.زیتون درختچه ای است به ارتفاع حدود سه متر که در شرایط مساعد، ارتفاع آن به 12 متر و قطر تنه اش به 3 متر می رسد. چوب درخت زیتون بسیار سخت و مقاوم و رنگ آن زرد است که خطوط قهوه ای رنگ در آن وجود دارد. این گیاه در اوایل تابستان شروع به گل دادن می کند و میوه آن کم کم و در اواخر تابستان به ثمر می رسد که در این هنگام زیتون سبز روشن است و در اواخر پاییز به رنگ سبز تیره در می آید. اگرچه میوه این گیاه، حاوی چربی بالایی (بین 35- 15درصد) است با این وجود منبع خوبی از اسید اولئیک (اسیدهای چرب اشباع نشده امگا9) و ویتامین e است.[اسیدهای چرب ضروری را به رژیم غذایی تان اضافه کنید] زیتون می تواند از بروز بیماری های قلبی پیشگیری کند و اشتها را افزایش دهد. برگ زیتون کاهش دهنده فشارخون است و جوشانده آن برای تسکین درد دندان مفید است. روغن زیتون علاوه بر کاهش کلسترول و پیشگیری از بروز عوارض عروقی، مانع رسوب کلسترول درون رگ ها و تنگ شدن آن ها می شود. زیتون و روغن آن میزان قند خون را تنظیم می کند و خاصیت ضد سرطان و ضد التهابی دارد و ممکن استاز التهاب روده پیشگیری کند.زیتون برای پیشگیری و درمان آسم و آرتروز نیز می تواند مفید باشد.