دوستان یه متنی رو درمورد درمان کولیت با خام خواری مطالعه می کردم که برای شما هم می زارم اینجا واسه من که خیلی امیدوارکننده بود. در واقع یک نفر در مورد درمان کولیت از یک فوق تخصص گوارش سوال پرسیده که این جواب رو واسش داده :

 

بمدت 10 سال مبتلا به کلیت اولسرز هستم که در حال حاضر در وضعیت ریمیشن هستم و روزانه 5 قرص مزالازین 500 مصرف میکنم و بعلت مشکل bicaspid هرشب یک قرص پروپرانول 20 مصرف می کنم. خیلی تمایل دارم خام گیاهخوار شوم اما از عواقب ترک داروهای مصرف روزانه تا الان نتوانسته ام تصمیم قطعی بگیرم . از شما درخواست ارایه راهکار مناسب را دارم. در ضمن 49 سال سن و مدرس دانشگاه در بوشهر میباشم.

 پاسخ :

من شخصا با بیماران بسیاری که از کولیت اولسروز ویا بیماری کرونز رنج میبرده اند کار کرده و از طریق تغییر رژیم غذایی بیماری آنها را درمان نموده ام .

هیچ شکی در این ندارم که کولیت اولسروز در اثر تغییر رژیم غذایی بهبود پبدا نموده و نیازی به مصرف دارو نیست!  

خام گیاهخواری را باید تدریجی شروع کنید. همچنین کنار گذاشتن داروها نیز باید تحت یک پروسه صورت بگیرد . کتابی به نام

Self Healing crohns and colitis , by Dr David Klein

وجود دارد که دارای اطلاعات جامعی در زمینه درمان کولیت با تغییر رژیم غذایی است . اگر بتوانید این کتاب را تهیه نموده مطالعه کنید به شما بسیار کمک خواهد نمود.

بطور کلی و خلاصه در ابتدا باید تمام غذاهای حیوانی، غذاهای تغییر شکل یافته و نشاسته ها را کنار بگذارید.

غذای اولیه شما باید شامل میوه های نرم و شیرین و رسیده مانند طالبی ، موز ، انبه ، سیب نرم بدون پوست ، گلابی نرم و سبزیهای پخته و نرم مانند کدو حلوایی باشد.

مصرف آب کرفس، هویج و کاهو روزی حداقل دو لیوان ضروری است.

درضمن می توانید میوه های نامبرده شده را در مخلوط کن با یکدیگر یا با خرما و توت خشک خیس خورده یا انجیر خشک خیس خورده مخلوط کنید و مصرف نمائید.

چیزی شبیه این رژیم را تا مدت یکماه ادامه دهید . ( باید تحت نظارت شخص آگاه از این روش این کار را بکنید) بسته به حال عمومی و پاسخ بدن به این رژیم میتوانید از حدود هفته دوم به کم کردن داروها بپردازید.

به هر صورت ، درمان کولیت به کمک رژیم غذایی امکان پذیر است. کتاب مربوطه را تهیه کرده اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید . در دوران شروع و ادامه رژیم باید تحت نظر فرد مجرب در زمینه درمان طبیعی باشید .

 

در مورد کتاب نوشته شده هم من نگاهی انداختم ولی متاسفانه هنوز ترجمه نشده به فارسی