دلیل شروع درمان با این دارو چیست؟

سولفاسالازین نقشی کلیدی در حفظ بهبودی در بیماری کولیت السراتیو دارد.بیماری کرون نیز می تواند از درمان با این دارو سود ببرد.همچنین در درمان آرتریت روماتوئید نیز استفاده می شود.

مکانیسم عملکرد آن چگونه است؟

این دارو متعلق است به گروهی از داروها به نام آمینوسالیسیلات ها یا 5-ASA.آنها بر روی بخش ملتهب روده عمل می کنند که از شکل گیری موادی که سبب التهاب می شوندجلوگیری میکنند.هر آمینوسالیسیلات ماده موثره خود را در بخش های متفاوتی از روده آزاد می کند.بنابراین انواع متفاوتی از این گروه داروها بسته به الگوی التهاب استفاده می شوند.سولفاسالازین بر روی انتهای ایلئوم(پایان روده کوچک)وکولن(روده بزرگ)عمل می کند.

چقدر طول می کشد تا دارو عمل کند؟

این دارو فورا" کار نمی کند.به منظور باقی ماندن در دوره بهبودی و خاموشی باید به مصرف آن ادامه دهید حتی اگر احساس بهبودی نمایید.سولفاسالازین گاهی برای درمان یک حمله خفیف استفاده می شود و اغلب زمانیکه بصورت یک شیاف یا انما داده می شود برای کولیت محدود موثر است.

مقدار دوز مصرفی چقدر است؟

در حملات حاد دوز های بالا و به منظور حفظ بهبودی دوزهای کمتر تجویز می شوند.اکثر بیماران 3-1میلی گرم در روز داده می شود(6-2قرص یا mls30-10 سوسپانسیون).

چه مدت باید از سولفاسالازین استفاده شود؟

اگر با تحمل آن مشکلی نداشته باشید تا وقتیکه بیماری در مرحله خاموشی باقی بماند بهتر است دارو مصرف شود.دریافت دارویتان را متوقف نکنید مگر اینکه پزشک شما به شما بگوید که برای شما بهتر است.

اثرات جانبی چه مواردی هستند؟

سولفاسالازین خیلی خوب تحمل می شود و 80درصد بیماران هیچ اثرجانبی را تجربه نمی کنند.رایج ترین اثر جانبی سر درد است و همین اصلی ترین دلیلی است که برخی بیماران نمی توانند دارو را تجمل کنند.همچنین مواردی چون سوهاضمه،تهوع،اسهال و واکنش های آلرژیک خفیف مانند جوش و خارش و تب رایج می باشند. گاهی نیز ممکن است سبب احساس طعم فلزی در دهان شود.

این دارو به ندرت می تواند بر روی ریه کبد پانکراس کلیه ها و تولید سلول های خونی در مغز استخوان تأثیر بگذارد (باعث کبودی،خونریزی،تب،گلودرد،بی قراری شود).سولفاسالازین می تواند سبب ناباروری در مردان به سبب کاهش تعداد اسپرم شود که معمولا با توقف مصرف دارو قابل برگشت است.ممکن است ترجیح دهید یک جایگزین دیگر از آمینوسالیسیلات که این عوارض را نداشته باشد استفاده نمایید.

زمانیکه نیاز فزاینده ای توسط بدن برای اسید فولیک وجود دارد(همچون دوره بارداری)سولفاسالازین می تواند توانایی بدن در جذب این ویتامین را کاهش دهد.در چنین مواردی مصرف مکمل اسید فولیک توصیه می شود.سولفاسالازین می تواند سبب تغییر رنگ ادرار شود اما اصلا نگران کننده نیست.همچنین می تواند سبب ایجاد لکه زرد بر روی لنز های تماسی شود.

آیا نیاز به تست های خونی وجود دارد؟

گهگاه گزارشاتی از ایجاد اختلالات خونی با مصرف سولفاسالازین ارائه می گردد.توصیه می شود که هر سه ماه در اولین سال مصرف و هر شش ماه بعد از آن تست های شمارش سلول خونی،الکترولیت ها،اوره،کراتین و عملکرد کبد نزد یک پزشک عمومی انجام شود.

زمانیکه این اثرات جانبی را تجربه کردم چه کاری باید انجام دهم؟

اگر هر علامتی از بیماری یا اثرات جانبی مانند کبودی ،خونریزی(برای مثال خون دماغ یا لکه های زیر پوستی) گلودرد،تب یا بی قراری را تجربه کردید فورا با پزشکتان تماس بگیرید.

آیا سولفاسالازین با دیگر داروهای مصرفی تداخل دارد؟

اکثر داروهای دیگر می توانند با اطمینان کامل مصرف شوند اما همیشه باید با پزشکتان یا داروساز این موضوع را چک کنید.اگر نسبت به سولفونامیدها یا سالیسیلات ها حساس هستید نباید سولفاسالازین مصرف کنید.قرص های روده نباید همزمان با درمان های سوهاضمه مصرف شوند.

آیا مصرف سولفاسالازین در بارداری و شیردهی مطمئن است؟

مصرف سولفاسالازین در دوره بارداری مشکلی ندارد.مقادیر بسیار کم وارد شیر مادر می شود اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه سبب صدمه رسیدن به نوزاد شود وجود ندارد.

هرگز دارویی را که برای شما تجویز شده به دیگران توصیه نکنید.ممکن است سبب صدمه به شخص شود حتی اگر علائم او مشابه با علائم شماست.

آدرس فایل اصلی:

http://www.ouh.nhs.uk/patient-guide/leaflets/files%5C100722paedsulfasalazine.pdf