بیماریهای التهابی روده درمان می شوند :

Web MD : بیماریهای التهابی روده از جمله بیماریهای ناتوان کننده است که بخصوص در نوع متوسط و شدید مشکلات بسیاری برای بیماران ایجاد می کند. شرکت داروسازی تاکدا (Takeda) اعلام کرد مطالعه فاز 3 خود را روی داروی وندولیزومب (Vendolizumab)  در درمان بیماریهای التهابی روده ای (IBD) آغاز کرده است.

این دارو که تحت عنوان MLN0002 نیز معروف است برای درمان بیماران مبتلا به کولیت اولسرو و کرون کاربرد دارد. مطالعات نشان دادند که وندولیزومب در واقع آنتاگونیست توام‌آلفا 4 و بتا 7 بوده و یک آنتی بادی مونوکلونال انتخابی است.

دکتر برایان فیگان، استاد دانشگاه اونتاریوی غربی و سرپرست اصلی این طرح می گوید: «این دارو می تواند زندگی بیماران مبتلا به کولیت اولسرو و کرون را دگرگون سازد و این بیماران را از یک وضعیت ناراحت کننده نجات دهد.»

در حال حاضر درمانهای موجود می تواند تا حدودی مشکلات بیماریهای التهابی روده خفیف تا متوسط را حل کند، اما برای بیماران مبتلا به انواع شدید درمان مناسبی وجود ندارد.

اکثر مواقع شکست در درمانهای طبی باعث می شود پزشکان درمانهای جراحی مثل کولکتومی توتال یا پارسیان را به بیماران پیشنهاد کنند.

دکتر نانسی سیمونین، یکی از پژوهشگران طرح می گوید : «ما بسیار خوشحالیم که داروی وندولیزومب وارد مطالعه فاز 3 شده است. علیرغم وجود درمانهای دارویی متفاوتی که برای بیماران مبتلا به بیماریهای التهابی روده وجود دارد، یک داروی اختصاصی مانند وندولیزومب می تواند بهبودی چشمگیری در این بیماران حاصل کند بدون اینکه باعث سرکوب سیستم ایمنی آنها شود.»

وندولیزومب باعث بهبودی در بیماریهای التهابی روده ای متوسط تا شدیدی می شود که حداقل یک بار  با شکست درمانهای دارویی معمول مواجه شده است.

در بیماران مبتلا به کولیت اولسرو این دارو علاوه بر پیشگیری از پیشرفت بیماری باعث بازسازی مخاط روده خواهد شد. مطالعات نشان می دهند که وندولیزومب باعث مهار مارکرهای التهابی در گلبولهای سفید می شود و از مارژیناسیون سلولهای التهابی به دیواره های روده جلوگیری می کند.

مطالعه فاز 2 وندولیزومب روی دو هزار بیمار از 40 کشور دنیا به انجام رسید در هر یک از این بیماران یک دوره درمان شش هفته ای القایی و یک دوره درمان 46 هفته ای نگهدارنده انجام شد. وندولیزومب به صورت انفوزیون داخل وریدی تجویز می شود. نتایج حاصل از مطالعه فاز 2 که در سال 2005 در نشریه نیوانگلند به چاپ رسیده حاکی از موفقیت چشمگیر این دارو بوده است.

 

هفته نامه سلامت

ممنون از خانوم سارا