کراتی نین و عملکرد کلیه ها


آیا افزایش کراتی نین خون علایم دارد؟

علایم اختلال عملکرد کلیه به طور وسیعی متفاوت و متنوع است. بعضی افراد ممکن است دچار اختلال عملکرد کلیه و افزایش کراتی نین بدون هیچ نشانه ای باشند. بسته به علت بروز مشکل نشانه های معمول عبارتند از: احساس خشکی و کم آبی، خستگی، کوتاهی نفس، سرگیجه و ... البته برای ارزیابی دقیق ترعملکرد کلیه، بررسی نسبت کراتی نین به اوره خون خیلی مهم است و در تشخیص افتراقی انواع اختلالات کلیوی کاربرد دارد.

سئوالاتی که معمولاً در رابطه با کراتی نین مطرح می شود، عبارتند از:

آیا ورزش بر سطوح کراتی نین تاثیر می گذارد؟

به طورمعمول، ورزش ملایم بر سطوح کراتی نین اثر می گذارد و وقتی شما مرتب ورزش می کنید و توده عضلانی شما شکل می گیرد، حتماً سطح کراتی نین مقدار کمی افزایش می یابد، اما هیچ موقع به سطح غیرعادی نمی رسد.

رژیم غذایی چه تاثیری بر روی کراتی نین می گذارد؟

به طور کلی سطوح کراتی نین در رژیم نرمال ثابت است، ولی ممکن است در افرادی که رژیم پر گوشت وپر پروتئین مصرف می کنند، حدود 10 الی 30 درصد بالاتر باشد.

کراتین چیست؟ آیا اگرمکمل کراتین مصرف کنم، سطح کراتی نین خون من بالا می رود؟

کراتین ترکیبی است که ابتدا در کبد ساخته شده و سپس به ماهیچه منتقل می شود و به عنوان منبع انرژی ماهیچه مورد استفاده قرار می گیرد. در ابتدا در ماهیچه قسمتی از کراتین همزمان به کراتی نین تبدیل می شود. میزان هر دو (کراتین و کراتی نین) بستگی به توده عضلانی دارد، بنابراین در مردان میزان آن بیشتر از زنان است. امروزه کراتین به عنوان مکمل در بازار یافت می شود که اگر کسی آن را مصرف کند، میزان کراتی نین خون او نیز کمی افزایش می یابد، بنابراین در صورت مصرف مکمل کراتین حتماً مساله را با پزشک درمیان بگذارید.

آیا سطوح کراتی نین با سن تغییر می کند؟

سطح کراتی نین به دو عامل توده ماهیچه و عملکرد کلیه بستگی دارد. وقتی سن فرد بالا می رود، توده ماهیچه ای کاهش می یابد، اما کلیه نیز تمایل به کم کاری دارد ودرنتیجه درمیزان نهایی کراتی نین تغییری حاصل نمی شود.


منبع: نشریه دنیای تغذیه، شماره 98.

/ 12 نظر / 405 بازدید
نمایش نظرات قبلی
غزال

سلام آقا محمد میتونم بپرسم شما چه دارویی استفاده میکنین؟ از infliximab یا داروهای مشابهش استفاده کردین تا حالا؟ چه دارویی بنظرتون نتیجه بهتری داشته؟ چه دارویی عوارض داشته واستون؟ ممنون [لبخند][گل]

محمد

با جازتون علی جان که تو وبش نظر شخص میزارم[گل] سلام غزال خانم.نه من ازش استفاده نکردم تا حالا.نمیدونم آیا بهترین دارویی وجود داشته باشه واقعا یا نه .اون چیزی که تو این سالها تجربه کردم هر فردی تو زمانهای مختلف یه دارو با بدنش سازش پیدا میکنه و جواب میده.به نظرم یک پزشک خوب که بیمار بهش اعتماد کامل داشته باشه و آرامش روحی در حال حاضر بهترین داروها هستند.[لبخند]شاد و سلامت باشید.

غزال

سلام ممنون آقا محمد [لبخند] راستی دوستان آلگومد مصرف کردن .. ظاهرا مؤثر بوده .. پیشنهاد میکنم استفاده کنین .. واسه اطلاعات بیشتر راجع به آلگومد .. تو وبلاگم هست میتونین مطالعه کنین pdf هاشو [گل] http://colitis.crohn.lxb.ir

رز

سلام کسی میدونه چه زمانی باید آنزیم های کبدی برای یه بیمار ibd بررسی بشه؟تو بروشور مزالازین و سولفاسالازین نوشته که ممکنه روی کبد تأثیر داشته باشن به نظرتون این تأثیر چقدر میتونه جدی باشه؟

محمد

سلام. معمولا پزشکان بعد از مدتی که بیمارشون از این قبیل داروها رو مصرف میکنه براش آزمایشهای کبدی مینویسند.اما شما میتونید خودتون درخواست کنید تا آزمایشگاه این آزمایش رو براتون انجام بده و به پزشکتون نشون بدید.اگر اینقدر نگرانید. یک توصیه دوستانه با توجه به تجریبات شخصی خودم عرض می کنم که:لطفا اینقدر بروشور داروهاتونو نخونید باور کنید به مرور تاثیر بدی روتون خواهد گذاشت و دچار بیماری وسواس میشید. اطلاعاتی رو که میخواید از پزشکون بپرسید.به یک پزشک خوب و مطمئن اعتماد کنید ودنبال تاثیر مثبت داروها باشید.به نفع خودتونه. شاد و سلامت باشید.

رز

ممنون از راهنماییهاتون اما به نظر من بهتره آدم در مورد یه موضوع واقعیات رو بدونه هر چند تلخ باشه تا اینکه اون رو طبق تصورات خودش تفسیر نکنه. چون آدمها معمولا از چیزایی میترسن که اطلاعات دقیقی ازشون ندارن. البته همونجور که علی آقا گفته بودن آدمهای کولیتی معمولا زیاد فکر میکنن واینکه چطور باید این افکار رو کنترل کرد تا حدی با ورزش و...میشه اما این بیماری مهمترین بخش از زندگی آدم رو متاثر میکنه که نمیشه بش فکر نکرد.

محمد

سلام.من فکر میکنم هدف سازنده این وبلاگ کمک کردن به رفع یا کم کردن تلخی اون واقعیاتی هست که شما ازش صحبت میکنی رز.اینکه می فرمایید مهمترین بخش زندگی آدم رو این بیماری تحت تاثیر قرار میده،این تفکری هست که شما داری.باید فکرتو عوض کنی.ما اگر هدفمون رو تو زندگی رسیدن به یه مقصد قرار بدیم با رسیدن به اون مقصد همه چیز برامون تموم میشه و با نرسیدن به مقصد بازم همه چیز رو از دست دادیم.اما اگر بگیم مقصد ما مسیر ماست ، همیشه امیدوارانه به مسیرمون ادامه میدیم.چون همون مقصده. من منکر داشتن اطلاعات راجع به بیماری و داروها نیستم اما این کند و کاو به این شکل شرایط و روحیه و موقعیتی رو میطلبه که اگر نداشته باشید قطعا ضربه میخورید و بیماران آی بی دی به خاطر مواجهه با این مشکلات بسیار ضربه پذیر ترند باز هم میگم اعتماد به یک پزشک خوب خیلی کارگشاست. اگر چیزی اینجا میگم تجربه هایی هست که داشتم و دوست ندارم همدردهای من خودشونو درگیر مسائلی کنند که به ضررشونه. مطالب وب اطلاعات خوبی رو در اختیار قرار میده که باید از علی آقا تشکر کرد که وقت گذاشته و تنظیم کرده اونها رو. اما در هر صورت صلاح مملکت خویش خسروان دانند.[گل]

غزال

سلام موافقم آقا محمد [لبخند] اگر دارویی باشه (مثل داروهای کاهنده سیستم ایمنی) که احتمال کوچکترین عوارض کبدی رو داشته باشه دکتر خودش قبل از تجویز تست کبدی میده و در طول درمان هم گاهی چک میشه کرد [گل]

غزال

آره درسته آقا علی [لبخند] فقط منظورم اینه که نگرانیه خودمون به وسواس بیش از حد تبدیل نشه یوقت [پلک]

رز

........ [گل][گل][گل]