در آینده دارو نخورید، فقط لذت ببرید

آنها معتقدند این سیستم راه‌ تازه‌ای را در درمان ناخودآگاهانه بسیاری از بیماری‌ها از جمله فشار خون و دیابت باز می‌کند، به عبارت دیگر بیمار بدون آنکه متوجه شود دارو در بدنش آزاد می‌شود.

آنها با استفاده از سیستم پاداش مغز، از احساس لذت و رضایت برای پایین آوردن فشارخون موش‌‌ها استفاده کردند.

مغز همه پستانداران برای اینکه قسمت های دیگر بدن را آگاه کند که نیازهایشان را برطرف کنند، از یک سیستم پیام‌رسانی ویژه استفاده می‌کند.

به این ترتیب که پس از برطرف شدن گرسنگی، برآورده شدن نیاز جنسی، گوش کردن به موسیقی و بسیاری از نیازهای دیگر، مغز با ترشح هورمونی به نام دوپامین پاداش می‌دهد.

اما اگر فرد برای برآوردن این نیازها مقاومت کند ، مغز با کاستن از ترشح دوپامین، در واقع فرد را تنبیه می‌کند.

یکی از وظایف این هورمون ایجاد احساس لذت و شادی است. اما یکی دیگر از تاثیرات این هورمون این است که فشار خون را تنظیم می‌کند.

از این رو پس از موفقیت در یک آزمون یا پس از پایان کار روزانه و یا احساس رضایت از موقعیت شغلی، مغز با ترشح این هورمون ما تشویق می‌کند و ما خوشحال می‌شویم. به این ترتیب مغزکمک می کند تا فرد برای رسیدن به احساس رضایت و شادی، درست تصمیم بگیرد.

اما مغز اصولا در هر دور از فعالیت این زنجیره، در ترشح هورمون پاداش زیاده روی نمی‌کند؛ در عوض انتظار دارد هر چه بیشتر این زنجیره فعال بشود تا بتواند دفعات بیشتری ما را تشویق کند؛ شدت این امر البته قابل تعمیم نیست، به عنوان مثال بعضی افراد تا می‌توانند می‌خورند تا این حالت لذت و رضایت تکرار شود.

مارتین فوسنئگر، استاد علوم بیوسیستم و مهندسی که مدیریت این گروه پژوهشی را برعهده دارد می‌گوید: هدف ما طراحی یک سیستمی بود که تحت کنترل ژن‌ها اما کاملا ناخودآگاه عمل کند.

او تفاوت این درمان را با داروهای رایج اینطور توضیح داد: در حال حاضر، برای درمان بعضی از بیماری‌ها مجبوریم چند بار در روز دارو مصرف کنیم اما باید فکر کنیم و تمرکز داشته باشیم که دارو را در زمان و به میزان مناسب استفاده کنیم. بنابراین ما فکر کردیم که می‌توانیم راهبرد جدیدی کشف کنیم که ناخودآگاه فرد، دستگاه ما را کنترل کند؛ یعنی بدن خودش مداخله درمانی را در زمان بخصوص و به میزان(دُز) مشخص انجام بدهد.

مدیر این گروه پژوهشی توضیح داد: برای اینکه به هدف‌مان برای درمان ناخودآگاهانه برسیم ژن‌های درمانی طراحی و بین آنها و بخشی از فعالیت‌های مغز، ارتباط برقرار کردیم.

"ما در واقع این ژن‌ها را درون سلول‌هایی قرار دادیم که تحت تاثیر دوپامین، برای کاهش فشار خون علامت بدهند. پس از آن این سلول‌ها را داخل کپسول ریزی قرار دادیم تا سیستم ایمنی بدن بر علیه آن‌ها فعال نشود. بعد این محفظه‌های بسیار کوچک را داخل شکم موش ها قرار دادیم."

به گفته پروفسور فوسنئگر هدف این است که فرد در شرایط پاداش دهی مغز (سیستم ریوارد) مانند خوردن یک غذای خوشمزه، قرار بگیرد تا کپسول میزان هورمون نشاط‌ آور را تشخیص دهد و به نوبه خود هورمون پائین آورنده فشار خون را آزاد کند. در نتیجه هنگامی که بیمار دارای این کپسول، علامت پاداش مغز را دریافت کند یعنی زمانی که خوشحال و راضی است، فشار خون کاهش پیدا می‌کند.

البته این شیوه در بیمارانی موثر است که بالا بودن فشارخون، منشا عصبی نداشته باشد؛ یعنی اگر به هر دلیل، مانند افسردگی شدید، دوپامین به اندازه کافی ترشح نشود، سیستم فعال نمی‌شود و هورمون پائین آورنده فشارخون نیز ترشح نخواهد شد.

پروفسور فوسنئگر معتقد است با این روش درمانی می‌توان بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت را درمان کرد و تیم پژوهشی او تنها به عنوان نمونه به بیماری فشارخون پرداختند چون نمی‌توانستند همه موارد را آزمایش کنند.

البته هنوز راه درازی برای امتحان این روش روی انسان باقی مانده؛ اما مارتین فوسنئگر با آزمایش این روش روی موش ها به نتایج مثبتی دست یافته است، فشارخون بالای موش‌های نر با دیدن موش‌های ماده پایین آمد؛ درست مثل وقتی که غذای مورد علاقه‌شان را می‌خوردند.

منبع : سایت BBC فارسی

/ 523 نظر / 181 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهام

مرسی انوشه جون [نیشخند] یه ذره کولیتم خوب شد فکر کنم [قلب]

نازنین

الهام جان، عزیزم به نظر منم نزن! چون اولا بهترین تاثیر واکسن وقتیه که مهر ماه یا اوایل آبان بزنی الان که دیگه کم کم زمستون هم داره تموم میشه! دوما به قول انوشه جان هر سال ویروس جدید میاد و این واکسنها جلو اونهارو نمیگیرن! سوما اگه داروی تضعیف کننده سیستم ایمنی مصرف میکنی بهتره نزنی! به جاش به قول انوشه جان جاهای شلوغ ماسک بزن و بیرون از خونه اگه به جایی دست زدی دیگه به چشم و بینی و دهانت دست نزن و بالافاصله که اومدی خونه دستاتو خوب صابون بزن خدارو شکر و گوش شیطون کر، امسال آنفولانزای عجیب غریبی هنوز همه گیر نشده پس ول کن و الکی نگران نباش[چشمک]

مهسا

شب همگی بخیر راستش علی رغم اینکه اینجا سایت کولیت و کرونه اینقدر اعضای خوب و مهربونی داره که هروقت میام روحیه می گیرم. انوشه جان اسم دخترم شیدا هست اما چون آشنایان چندان از بیماریش اطلاع ندارن و این روزها با یه سرچ ساده اطلاعات ثبت شده بدست میان من ازش با عنوان دخترم یاد می کنم. نازنین جان اگر می خواهی جوشونده درست کنی یک قاشق غذا خوری بارهنگ رو در یک و نیم لیوان آب بریز و بذار جوش بیاد با حرارت کم و جوش که اومد کمتر کن حرارت رو تا آهسته تر بجوشه و لعاب بده.وقتی به یک لیوان رسید آماده ی مصرفه.من بعد از ظهرها به دخترم می دادم اما صبح ناشتا هم شنیدم که خوبه بیشتر از یک ماه هم مصرف نکن.نشونیهای بارهنگ رو درست دادی.نیاز به شستن یا خیس انداختن هم نداره.امیدوارم مفید باشه براتون

مهسا

دوستان لود کردن نظرات قبل خیلی سخت شده من میرم قسمت کامنتهای پست مربوط به کتاب بالای نظر گلبرگ خانوم نظر میدم.اگه موافق بودین بیاین اونجا اگر هم نه که می ریم برای ششصد تا کامنت

مهدی

حیف شد! من میخواستم 500 امی رو بنویسم! حال ندارم حساب کنم هرکی که بوده ایول ایول داره[نیشخند] زهرا خانوم سخت نگیر! شما هم یه پا خانوم دکتر میشی اونوقت ماها پز میدیم که دوتا خواهر دکتر داریم اونم دوتا تخصص مختلف![مغرور] بعدشم گندم خانوم راست میگن.وقت خاموشی همه چی آرومه ما چقدر خوشبختیم [راک][تایید] لزومی نداره نگران گاه و بیگاه عود باشید. هرچند من که هنوز میگم انشاالله IBD نیست.[لبخند] راستی خانوم دکترای محترم واسه مطبتون آبدارچی، راننده‌ای، نگهبانی، منشی چیزی خواستید منو یادتون نره!!![چشمک] چرا آخه خواهر عزیزم از الان برای خودت روضه میخونی؟! کی گفته بشینی فکر کنی که قرار آه و ناله و گریه زاری کنی؟! کی گفته نمیتونی مثل بقیه باشی؟! اتفاقا نازنین خانوم اگه زهرا خانوم گریه زاری کرد (خدای نکرده البته!) شما حسابی حالشو بگیر [نیشخند][زبان] درمورد قرص آهنم بهترین نشونه جذبش اینه که بزنم به تخته سرپا هستین[تایید] اون گلابی رو هم خودم حالشو گرفتم [گاوچران] من جونمم بره زبونم هنوز حرکت میکنه فکر کنم [زبان]

انوشه

خیلی بی ادبی آقا مهدی! پس من چی????[گریه] انشاالله تزریقیه سر کوچتون یه پیر مرد سیبیل کلفت عینک ته استکانیه... باشه[مغرور]

نازنین

مرسی مهسا خانوم، فقط روزی چند قاشق از جوشونده بارهنگ بخورم؟! یه قاشق مثلا؟! بعد جوشوندن از صافی که رد نمیکنین؟! یه جوشونده ی لزج و لعاب دار بدست میاد؛ درسته؟! آقا مهدی زنده این شما؟! ما فکر کردیم رفتین کلینیک سر کوچه و زبونم لال [تعجب][خداحافظ] میبینین مردهای خونمون میرن چه آدم های شری میان اینجا؟!!

انوشه

نازنین جان بیا قسمت کتاب ادامه بدیم بقیه هم بیاین اونور مرسیییییییییییییییییی[گل]

انوشه

اینجا کسی نیست همه رفتن اونور قسمت کتاب توام بیا دوست من[چشمک][لبخند]

نازنین

توجه توجه به علت پاره ای تعمیرات این قسمت تعطیل شد[خداحافظ]